Dopadneme horšie ako Bulhari

 

Vysoké dane nie sú problém. Problém je to, že Slováci za ne nevidia žiadne výsledky. 

Nezamestnanosť láme rekordy. Počet vymáhaných pohľadávok v biznis segmente rapídne stúpa. Ich vymožiteľnosť naopak klesá. Dane sa nám zvyšujú, pritom nemáme ani na to, aby sme si dali opraviť cesty po zime. Zato ale nájdeme peniaze na opravu štadiónov.

Cesty dostaviame najdrahším variantom, čo na tom, že EÚ nám pre „formálne“ chyby tie faktúry nepreplatí. Pripravujú sa pre nás ešte nejaké perličky? Určite áno, ale čo s tým?

Skráťme si pracovný čas

Nedávno som zachytil v médiách celkom vtipný návrh na skrátenie pracovného času. Logiku to má, predsa keď skrátim pracovný čas a ak nevykonanú robotu zamestnávateľ nemá ako vykonať, len zamestnaním nových ľudí, ktorí uvedenú robotu vykonajú za tých, ktorí ju vykonávali doteraz, len už nemôžu, nakoľko sa im skrátil pracovný čas. Geniálna myšlienka, ktorá môže u socialistov získať silnú podporu. Problém je v tom, že zamestnávateľ a podnikateľ, ktorému v poslednej dobe zvýšili dane z príjmu, zvýšili odvody, dohody postavili na úroveň zamestnaneckého pomeru alebo zaviedli zdravotné odvody zo zisku už momentálne nemajú voľné prostriedky na to, by mohli zamestnať nových ľudí. Firmysú zadlžené, krachujú a majú existenčné problémy.

Zahraničné výrobné spoločnosti pomaly sťahujú výrobu do Rumunska, Bulharska alebo inde, kde je lacnejšia pracovná sila, alebo naopak, získavajú stimuly z nášho rozpočtu, aby tu ponechali tých pár pracovných miest, ktoré tu vytvorili. Alebo stavebníctvo, kde môžem konštatovať, že obdivujem každého podnikateľa, ktorý v stavebníctve seriózne /v súlade s morálkou/ podniká. Skutočne si nemyslím, že teraz je vhodné robiť ďalší pokus na slovenských podnikateľoch a preukazovať im za vzor holandskú ekonomiku, ktorá je momentálne skutočne na inej úrovni, akú si môžeme dovoliť my.

Bude len horšie?

Skutočne je na Slovensku až tak zle? A skutočne bude len horšie? Pokiaľ bude platiť vtip, že „Chuck Norris je veľký pán, ale len slovenská vláda dokáže minúť peniaze skôr, ako my ich dokážeme zarobiť“, tak to s našou budúcnosťou nevidím ružovo. Vzhľadom na to, že opakovať sa, a znovu písať, že Slovensko nemá znižovať deficit, ale začať hospodáriť v prebytku nemá význam, nakoľko to vedia všetci, ktorí vidia do ekonomiky. Čo robiť, keď podnikáte, keď na jednej strane vám neplatia odberatelia, obchodníci vám hlásia zníženie obratov a z účtarne počujete, že popri výplatách, odvodoch a bežných platieb vás naháňa xy veriteľov, ktorí si pýtajú svoje peniaze? Toto je aktuálne bežný stav v malých, stredných ale čím ďalej aj vo veľkých spoločnostiach na Slovensku. Tlak veriteľov rastie, zamestnanci nepočkajú, štát nepočká a platby od zákazníkov nabiehajú s oneskorením niekoľkých mesiacov alebo dokonca vôbec neprídu. Ak ste v takejto situácii, nezávidím vám.

Ale žiaľ, nie ste jediný a s podobnými problémami zápasia aktuálne firmy bežne. V prvom rade si treba uvedomiť, či firma nie je v predĺžení a či nespĺňa náležitosti na vyhlásenie konkurzu. V súčasnosti vyhlásenie konkurzu alebo reštrukturalizácie odporúčam neodkladať. Verím, ale že vaša firma prežije a nepôjde do likvidácie a do úpadku. Dôležitým krokom je zastabilizovať finančný stav spoločnosti. V tejto dobe už neplatí kedysi nepísané pravidlo, že svojich najväčších zákazníkov nenaháňam za platby. Ak si pozriem svoje pohľadávky, mal by som pristupovať ku všetkým zákazníkom podľa rovnakého metra a rovnakých pravidiel. Ak neviete splatiť všetky svoje záväzky, buďte aktívny, sami sa ozvite veriteľom a sami si s nimi dohodnite splátkové kalendáre. Tie už tiež nie sú žiadnou hanbou a nikto ich nevníma negatívne tak ako kedysi. Napriek problémom v tejto dobe si veľmi dobre vyberte zákazky, ktoré budete robiť, nakoľko podľa mňa je výhodnejšie nerobiť žiadnu zákazku ako vziať zákazku s obrovským ziskom ale aj 90 percentným rizikom nezaplatenia.

Veľkou chybou je, že bežne na Slovensku ľudia neradi rozprávajú o svojich problémoch. Neradi požiadajú tretiu stranu o pomoc. Snažia sa vyriešiť problémy sami, pritom sa kľudne môžu poradiť s poradenskou spoločnosťou, audítormi, daňovými poradcami či právnikmi. Boja sa optimalizovať procesy, pričom len naša spoločnosť ušetrila softvérovou automatizáciou činností odhadom 30 percent pôvodných mesačných nákladov a zrazu nebol problém vyčleniť financie na nové investície alebo na odmeny pre dobrých zamestnancov.

Čo za dane dostávame

Dobrou radou je tiež odkladať si financie na horšie časy. Urobte si reálnu zálohu na predvídateľné ale aj nepredvídateľné výdaje. Potom vás neprekvapia pokazené počítače, rozbité autá alebo pokuta od nejakého úradu. Množstvo podnikateľov hľadá riešenie v presťahovaní firmy do inej krajiny, kde sú lepšie podmienky na podnikanie. Lepšie určite v tejto chvíli znamená lacnejšie. Ja som tiež osobne zvažoval, či nie je výhodnejšie platiť dane v inej krajine EÚ. Môj názor je, že dane sa platiť majú. Ideálne v krajine, ktorá vám produkuje príjmy, v tomto prípade teda u nás na Slovensku.

Problém nie je v daniach, možno ani v ich výške, ako v pomere, čo za zaplatené dane, odvody a rôzne poplatky dostaneme. Pokiaľ za dane budeme dostávať naďalej rozbité ceny, drahé phm, polofunkčné zdravotníctvo tak dopadneme ako v Bulharsku, kam smerujeme. Bulharsko je neskutočne chudobná krajina s obrovskými rozdielmi medzi chudobnými a bohatými. Príjmy majú polovičné oproti Slovákom, ale náklady pomaly porovnateľné s nami. Padla tam vláda, ktorú položila životná úroveň. Pokiaľ politici nezačnú pomáhať podnikateľom na Slovensku, nenaštartujú ekonomiku, neprestanú vymýšľať, ako čo najviac stiahnuť z peňazí podnikateľov, tak nabereme ten správny smer k revolúcii, občianskej neposlušnosti či revolúcie, teda tam, kde sa nachádza Bulharsko. Je to ten správny smer?


Peter Makovický

exekucna.sk

 
x