Sklotex je v konkurze. Už po tretí raz

 

Priemysel. História revúckych sklotextílií sa opakuje. Skrachovala ďalšia firma, ktorá ich vyrábala. 

Výroba sklotextílií v Revúcej sa končí. Opäť. V poradí už tretia firma, ktorá sa tomuto biznisu v meste venovala, skončila v konkurze. Podľa konateľa tej súčasnej za tým stojí spleť viacerých faktorov. „Napríklad málo zákaziek zo zahraničia či lacný dovoz tovaru z Číny,“ opisuje dôvody riaditeľ spoločnosti Sklotex Revúca Miroslav Tomly.

Keď to nejde, tak to nejde 
Výroba textílií má pritom v Revúcej dlhú históriu. Lykovské textilné závody vznikli už v päťdesiatych rokoch. Počas privatizácie v 90. rokoch však časť ich výroby získala firma Sklotex. Tá skončila v konkurze a od roku 2001 vo výrobe pokračovala spoločnosť Sklotex Plus. Ani tej však šťastie neprialo. Keďže sa nevedela vymaniť z dlhov, po roku a pol výrobu zastavila. Jej 
majetok v konkurze odkúpila firma Jimex, ktorá sa premenovala na Sklotex Revúca. „Darilo sa nám, pokiaľ neprišla kríza. V najlepších časoch sme zamestnávali 85 ľudí,“ tvrdí Miroslav Tomly, ktorý bol konateľom aj skrachovanej eseročky Lykovských textilných závodov.

Veľká časť produkcie súčasného Sklotexu Revúca smerovala za hranice, najmä do Nemecka, Talianska či Slovinska. „Slovensko je totiž malý trh. Export niekedy tvoril dokonca až 75 percent z našej výroby,“ dodáva riaditeľ spoločnosti. Pred vyhlásením konkurzu závod zamestnával už iba desať pracovníkov, ktorí dokončili posledné zákazky. Dnes je vo firme zamestnaný len účtovník a konateľ.

Stáva sa 
Podľa odborníkov takéto príbehy firiem nie sú neobvyklé. „Podobné prípady sa dejú vo viacerých segmentoch. Keď na mieste skrachovanej lekárne vznikne ďalšia, distribučné spoločnosti jej ešte dajú šancu. Ak skončí aj tá, potom si už zvyčajne povedia dosť,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti exekučná Peter Makovický. Podľa jeho slov je vysoká pravdepodobnosť, že spoločnosť, ktorá už raz skončila v konkurze, sa tam ocitne opäť. „Niektorí ľudia sa dokonca napriek výhodnej 
cene zdráhajú kúpiť čokoľvek z konkurzov, už len preto, že veria na negatívnu karmu,“ uvádza Peter Makovický. Miroslav Tomly však verí, že záujemcovia o kúpu závodu sa nájdu. Exekútor tomu dokonca dáva vysokú šancu, ale zároveň varuje. „Otázne však ostáva, či sa rozhodne opätovne spustiť výrobu, alebo iba rozpredať majetok po častiach,“ dodáva Peter Makovický.

x