Skrachovaná cestovka sa chce vrátiť na trh

 

Kancelária Alex Tour sa snaží o ozdravenie. Vlani nechala v zahraničí stovku klientov.

o krachu chcú ozdravenie. Cestovná kancelária Alex Tour sa vlani neslávne zviditeľnila tým, že jej klientov vyhodili z hotela, pretože nebol zaplatený. Sama podala návrh na konkurzné konanie, dnes sa však pokúša o ozdravenie cez reštrukturalizáciu. „V prípade Alex Tour využil úpadca ustanovenie zákona, ktoré umožňuje dať návrh na reštrukturalizáciu po začatí konkurzného konania, ale pred vyhlásením konkurzu,“ hovorí partner advokátskej kancelárie B/S Legal Peter Bartošík.

Druhá šanca 
Ten zároveň dodáva, že konanie cestovky nie je typické. „Neobvyklé je, že návrh na konkurz podal sám úpadca, pričom až potom podal návrh na reštrukturalizáciu,“ vysvetľuje Peter Bartošík. Cestovka oznámila ukončenie činnosti touroperátora v júli minulého 
roka. V zahraničí v tom čase dovolenkovalo viac ako sto klientov Alex Tour. 
Médiá špekulovali aj o tom, že vedenie cestovky krach plánovalo a od svojich klientov bralo peniaze do poslednej chvíle. Niektorí delegáti sa o zániku svojho zamestnávateľa dokonca dozvedeli až v zahraničí z oznámenia, ktoré viselo na 
internete
. Dnes je však situácia iná a cestovka chce ozdravenie. „Reštrukturalizácia sa používa vtedy, ak si firma chce udržať podnikanie a napraviť poškodené obchodné meno,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti exekučná Peter Makovický.

Menovci 
S konateľom Alex Tour Alexandrom Kollerom sa nám nepodarilo skontaktovať. Na adrese firmy však 
sídli aj ďalšia cestovná kancelária Last Minute Travel. Tú vedie Szilárd Koller, ktorý má so svojím menovcom rovnaké trvalé bydlisko. „V sídle našej spoločnosti, ako aj na iných miestach, samozrejme, majú sídlo aj iné spoločnosti. Neskúmame, o ktoré firmy ide,“ reaguje konateľ Last Minute Travel Szilárd Koller na otázku, či je s Alexandrom Kollerom v rodinnom zväzku.

Zhoda mien pri takýchto prípadoch vyvoláva otázniky. „Môže to byť len zhoda okolností. Človek skúsený v odbore však neverí na náhody. Veľmi často sa stáva, že po prvom neúspechu a skrachovaní potom dotyčný už podniká na svojich príbuzných, známych a podobne,“ uvádza Peter Makovický.

Pre každý prípad 
Napriek značnej konkurencii na trhu, krachy cestovných kancelárií na Slovensku nie sú veľmi časté. Ich asociácia sa takýmto prípadom snaží predchádzať. „Činnosť 
našich členov priebežne monitorujeme a v prípade, že sú nám známe prejavy vážnejších problémov, apelujeme na dotknutý subjekt, aby sa zdržal konania, ktoré by bolo v rozpore s právnymi predpismi, etikou podnikania a malo negatívny vplyv na klientov,“ tvrdí generálny sekretár Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Ivan Schwarz.

Alex Tour nie je ich členom od vstupu do konkurzného konania. Last Minute Travel podľainformácií asociácie riadne funguje, je poistená a inštitúcia nezaznamenala na adresu cestovky žiadne negatívne referencie.

x